Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prach jsi a v prach se obrátíš II. Je Otisk vše?

26. 05. 2013 15:30:06
Je hmota jen stavební materiál? Rozumíme podstatě hmoty? Nebo jsme coby lidstvo blízko a přece nám podstata uniká?
Znám odpovědi na tyto otázky? Ne, absolutní poznání o hmotě jako lidstvo nemáme a já ani náhodou nerozumím všemu co lidi znají...
Veškeré závěry, které o hmotě děláme, zakládáme jen a pouze na znalostech o kterých bezpečně víme jen jedno-nejsou úplné. Lépe to dělat neumíme, není to chyba, vše je tak jak má být. Ale rozemlít hmotu a energie které jsou s hmotou spjaté až na nedělitelnou podstatu, to... neumíme.
Navazuji na tezi, kterou jsem minule uvedl
' život je jen vyšší forma uspořádání hmoty'
Z tohoto pohledu by nebylo korektní přisuzovat živým bytostem schopnosti, které neživé bytosti nemají. Živé bytosti mají úplně ty samé schopnosti. Jen na vyšší úrovni. Protože jsme lépe uspořádaná, ovšem pořád jen hmota. Jak tedy tyto schopnosti charakterizovat, aby byly měřitelné na jedné ose? Aby se nejevily, že se jedná o schopnosti nesdílející tu samou podstatu.
'Interakce hmoty a schopnost záznamu těchto interakcí'
Kámen. Uspořádáni hmoty, které neobsahuje to čemu říkáme život. Interakce s jinou neživou hmotou. Se vzduchem, s vodou. S jiným kamenem. Zanechá na kameni stopy. Degraduje, zvětrává.
Svět kamene občas kromě těchto procesů zasáhne i interakce s živou hmotou.
Svět živé hmoty je jiný a pro kámen přesto stejný. Stopy, které zanechá jsou stejné. Degradace, vrypy, vzhledem k vesmíru změna polohy. Jistě, jsou i procesy které kámen tvoří. Krápník roste. Změna daná interakcí může být ... konstruktivní i destruktivní. A kámen je vždy nositelem veškerých svých interakcí s jinou hmotou či energií. Ty co nezaznamená, nejsou zaznamenány. Ty co nejsou zaznamenány nemají vliv na další interakce.
Kámen nikdy nepřekročí úroveň schopností interakce které jsou mu vlastní. Svět ve světě.
Podstata jakékoliv hmoty, která je organizována komplexněji, není pro kámen uchopitelná. Zaznamená ji uplně stejně jako hmotu sobě rovnou. Vrypy, zvětráváním, pokud tím nazveme jakoukoliv vnějškem způsobenou degradaci, či změnou polohy... Lidé u každého interakčního činitele, bavíme li se o kameni, umí přesně definovat a předpovědět záznam. V rámci námi popsatelných příčin, známý důsledek. Jak moc známe interakce na subatomární úrovni, co se neživé hmoty týká, nevím. Pokud v nich ale neexistuje variabilita, která bude mít na výsledek interakce vliv, neexistuje otázka, na kterou by nám znalost pomohla nalézt odpověď. Tak jako tak, kámen zůstává nositelem těchto interakcí. Neumí je jinak 'uchopit' a nikdy nerozliší odlišnou podstau interakce s hmotou, ve které je život a ve které život není.
Co na ose popisující schopností interakce a záznamu těchto interakcí dokáže živá hmota?
Pro živou hmotu existuje více interakčních impulsů, které umí zaznamenat a na které reaguje zdánlivě s větší pestrostí reakcí. Ne jen růstem nebo degradací. Kámen třeba nezná reakci na predátora který je v dálce. Není to pro kámen relevantnim impuls ke spuštění reakce. To zvířata umí. A rostliny? Některé prý ano, ale přesně to nevím.
Zafixujte živé hmotě všechny signální dráhy kromě jediné a regovat bude se stejnou pravidelností jako kámen. Pakliže ovšem všechny ostatní věci fixujete ve stejném stavu. Nutná podmínka experimentu. V praxi neproveditelná, protože zafixovat všechno až na jednu věc, to neumíme. Zákon akce a reakce u živé hmoty tak precizně jako u kamene nedokážeme rozklíčovat ne proto, že bychom věděli že nefunguje. Ale proto, že nedokážeme zafixovat všechny ostatní impulsy a vnitřní procesy v identickém stavu, abychom experimentálně dokázali, že i u živé hmoty je reakce na stejný elementární impuls identická.
Pořád platí, že život je jen vyšší forma uspořádání hmoty, která, stejně jako každá hmota, v čase prochází interakcemi. Reakcemi na impulsy. A vzhledem ke komplexnějšímu uspořádání jsou i mechanismy záznamu těchto interakcí komplexnější.
....
Rozpohybujme myšlení, představme si třeba rostlinu.
Zasadíme. A začne koloběh akcí a reakcí. Interakcí s hmotou či energií.
Co se stane když zalejeme?
Všude tam, kde neznáme jednoznačnou odpověď se nám otázka rozvětví na další a další otázky. Jestliže... Tak...
V připadě rostliny budou o půdě, a o ostatních x věcech.
V připadě půdy bude o jednotlivých minerálech a ostatních x věcech.
A tak dále a tak dále.
Až narazíme v každé té větvi stromu otázek na hranice lidského poznaní. Pokud však budeme znát odpovědi na všechny otázky na koncích těchto větví,, budeme znát i odpověď na to co se stane s rostlinou, pakliže ji v tomto konkrétním okamžiku zalejeme. Uplně stejně jako co se stane s kamenem jestliźe na něj necháme 1000 let na jedno místo po kapkách dopadat vodu.
Zákon akce a reakce. Veškerá interakce hmoty, ať už té, které říkáme "neživá" či té "živé", se řídí uplně stejnými principy. Záznamy z interakcí předchozích, uložené systémem, který je konkrétní hmotě vlastní, predikují výsledek interakce následující. Kámen, který na sobě nese známky předchozí interakce s vodou a mrazem bude na tlak lidské podrážky reagovat jinak než kámen, který této interakci nebyl vystaven.
Je velký rozdíl mezi rostlinou a zvířetem? Větší než mezi kamenem a rostlinou? A co člověk? Je na ose kam se zaznamenává šíře škály interakcí a schopnost jejich záznamu dál? Nebo k popisu jeho schopnosti interagovat rovnající se existenci je nutná ještě nějaká jiná osa?
A co ... Bůh?
Přemýšlejte. Co napadá mě, to popíšu ... Příšte
......
Mýlím se? Je něco co popisuju nepravda? Diskuze je jen Vaše...
Autor: Pavel Sycha | neděle 26.5.2013 15:30 | karma článku: 5.59 | přečteno: 412x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Petr Laierman

Krátké setkání dvou světů

S blížícím se závěrem listopadu se zima pomalu chystá převzít vládu nad přírodou. Chladné dny s prvními ranními mrazíky ztěžují volně žijícím zvířatům hledání potravy. Začínáme proto přisypávat nejprve něco málo okolnímu ptactvu.

19.11.2017 v 18:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Zdenek Pfeifer

Tajemná vila

Soudružka učitelka okřikovala rozdováděnou třídu prvňáčků nevědomky šeptem. Tak magicky na ni působilo prostředí čekárny v našem zdravotním středisku, kam nás přivedla na preventivní prohlídku...

19.11.2017 v 17:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 133 | Diskuse

Ladislav Jílek

Gregoriánský kalendář

Při výročí VŘSR se vyrojilo mnoho článků a ve většině z nich bylo upozorněno na to, že říjnová byla podle juliánského kalendáře, podle gregoriánského byla až listopadová.

19.11.2017 v 11:00 | Karma článku: 11.54 | Přečteno: 183 | Diskuse

Libuse Palkova

Já si létám já se vznáším

Vypůjčila jsem si slova jedné písničky jako titul blogu, který netradičně představí dva zcela odlišné fenomény-přesněji, titul charakterizuje ten první jev, zatímco na druhý by se dalo vztáhnout -čím výš vyletíš, tím níže spadneš.

19.11.2017 v 9:12 | Karma článku: 12.49 | Přečteno: 552 | Diskuse

Karel Boháček

Jaký sexuální fetiš je pro chlapa neodolatelný? Aneb Názory muže za zenitem 9. část

V předposlední části desetidílné minisérie uděláme něco, co jsme zatím zdánlivě nezkusili ani náznakem.

19.11.2017 v 9:03 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 696 | Diskuse
Počet článků 56 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 881
Kdo mě zná, ví že pocházím z Pluta:) A jací tvorové tam žijí? Čtěte o čem píšu a skládejte si nekonečnou mozaiku... A dívejte se na ni ze správné vzdálenosti:) Vážím si lidí, kteří se nebojí odpovidat na mé otázky. Vážím si lidí, kteří často používají slovo 'nevím'. A nerad se zdržuju ve společnosti hlupáků, jakým je pro mě například náš prezident.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.