Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda slova?

26. 04. 2013 11:30:06
V diskuzi pod mým posledním blogem vznikla krátká polemika nad tématem "Svoboda slova" Zapomeňme na zákony, neb to je něco, čím se jen řídit musím. Co na to morálka - totiž systém pravidel, kterými se řídit chci?

odkaz na předchozí blog a krátkou diskuzi pod ním:

http://pavelsycha.blog.idnes.cz/c/334344/Nemate-nekdo-mapu-kanalu-v-okoli-sveho-bydliste.html

Jsou lidé, kteří svobodě slova přikládají velký význam. Patřím mezi ně. Jen mantinely, mezi které se pronesené výroky musejí vejít má každý z těch, kdo si svobody slova cení, někde jinde. Nejde o to, jestli jsou širší, nebo užší. Jsou prostě postaveny jinde.

Když přemýšlím o tom, jestli výrok je či není v mezích svobody slova, ptám se:

Vypovídá výrok něco o tom, kdo jej pronesl, nebo o obsahu proneseného?

Pokud o mě někdo řekne, že jsem vůl, ať si klidně povídá. Každý ví, že vůl má 4 nohy a k tomu rohy, je to přežvýkavec a ... a tak dál. Logicky je ve větě skryto jen a pouze jeho hodnocení mojí osoby. Předpokládám, že člověk nemá důvod lhát o svém hodnocení, a pokud je to jeho hodnocení, proč by mělo být špatně když jej pronese. Nikdy jsem nepochopil soudem nařízenou omluvu za podobnou "urážku". A až se jakákoliv exponovaná osobnost projeví v mých očích negativně, nemám sebemenší problém říct napříkad...ten náš prezident je ale pičus. Moje morálka mi to opravdu nezakazuje. Tento výrok vůbec nemá potenciál být pravdou či lží.

Je výrok který je pronesen coby pravda skutečně pravdou?

Pokud někdo řekne, že paní xy včera v parku osouložil pes, v pořádku je to jen tehdy, pokud se tak skutečně stalo. Jsou zkrátka věci, které mají černobílou pravdivost. Buď se staly, nebo se nestaly. A lež vždy byla je a bude mimo mantinely. Stejně tak domněnka, kterou vydávám za pravdu.

Pak existuje spousta výroků, u kterých vlastně člověk který výrok pronese mnohdy záměrně bulvarizuje. Pokud je autor inteligentní, dokáže svůj výrok vysvětlit tak, že je pravidvý, a označí v případě konfliktu či soudního sporu druhou stranu za tupce, a jejich interpretaci za jejich problém. Odborářské " Vláda škodí lidem" které živí emoce nespokojených odborářů jest toho příkladem. Jsme velmi bulvarizovaná společnost. Moje morálka říká...ať si žvatlají. Problém je, že zatímco pro mě a spoustu dalších je výrok "Vláda škodí lidem" výrok o tom z odborářů, který výrok pronesl, pro jiné lidi je tento výrok o vládě.

Umíte rozlišovat, jestli je výrok pravdivý, či nepravdivý, či jestli pouze vypovídá o tom, kdo výrok pronesl a pravdivost nemá smysl hodnotit? Dokážete odhalit kdy s Vámi někdo manipuluje slovem, ať už úmyslně nebo neúmyslně?

Když jsem v předchozím blogu napsal ...

"Být v kůži potomka němce ze sudet, který byl zasažen pověstnou třískou, když se kácel les ( a o existeni takových snad nikdo nepochybuje...) a slyšet výrok našeho prezidenta o vděčnosti za vyhnání..."

byl jsem "nařčen" z toho, že "cituju pouze jeho druhou polovinu"(prezidentova výroku). Jenže já necituju vůbec. Nesnažím se překroutit slova a vložit je někomu do pusy, nenapsal jsem, že prezident řekl, že němci ze sudet by měli být za vyhnání vděční...

Kdo má potřebu manipulovat slovem, má nějaký problém. Odpusťe mu jej, ale "nesežerte mu to".

Byla doba, kdy lidé měli informace jen ze svého okolí. Relativně v dosahu ověřitelnosti pravdivosti. I když i to je relativní, jsou věci jejichž pravdivost nejsme schopni ověřit, i když se týkají třeba našeho souseda...

Informace, které pocházely z území mimo dosah naší ověřitelnosti přinášeli novináři. Jistě, mohli být pod vlivem propagandy systému. Ale dalo se s tím alespoň nějak pracovat. A novináři kromě propagandistických keců vypouštěli do světa informace ověřené z na sobě nezávislých zdrojů. Dnes šíří informace do celého světa každý majitel nějaké elektronické komunikační platformy. I ty informace, co se tváří jako "pravda".

Moje přání je, aby si lidé svobody slova vážili, ale aby se s ní naučili zacházet a měli se na pozoru před těmi, kteří slovo zneužívají. Odpusttě jim to, ale mějte se před nimi na pozoru. A ... nezařazujte se, prosím, mezi tyto šiřitele škodlivých emocí...

Autor: Pavel Sycha | pátek 26.4.2013 11:30 | karma článku: 7.39 | přečteno: 452x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Slaninové extáze od Slaniny

Nemusíte se nechat zvát od chlapa na večeři do luxusního podniku. Stačí, když máte chlapa s fantazií, který neváhá vám způsobit blaho. Prozradím tajemství onoho činu.

25.7.2017 v 20:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Mirka Švarcová

Když žena jen vychovává děti

"To víš, holka, doba pokročila, chceme si vydělat svoje prachy, mít pěkný kozy a vůbec..nechceme sedět doma a čekat na mužíčka než nám přinese nějakou tu korunu, za kterou nakoupíš jídlo, zaplatíš dětem plíny a konec."

25.7.2017 v 17:41 | Karma článku: 11.10 | Přečteno: 359 | Diskuse

Milan Šupa

Člověče otevři oči! Příroda k tobě promlouvá!

Existují lidé kteří tvrdí, že mechanismus fungování přírody je řízen určitým druhem vědomé inteligence. Že prostě vše, co se v přírodě děje se neděje jen tak samo od sebe. Stojí za tím inteligence a ta to spravuje.

25.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 6.86 | Přečteno: 128 | Diskuse

Libuse Palkova

Bylo soužití Židů a Arabů vždycky tak problematické?

Strašné události, ke kterým došlo v posledních dnech v Izraeli , vedou každého slušného člověka, kterému se hnusí násilí, k zamyšlení: Vždycky se muslimové s židy takhle nenáviděli?

25.7.2017 v 8:25 | Karma článku: 12.03 | Přečteno: 544 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepřirozené věci: rodičovská práva gayů

Koutkem oka mi zaškubaly diskuze o tom, co je v přírodě a mezi lidmi přirozené či nikoli. Co vlastně my, zplozenci civilizace, víme o přirozenosti?

25.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 887 | Diskuse
Počet článků 56 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 880
Kdo mě zná, ví že pocházím z Pluta:) A jací tvorové tam žijí? Čtěte o čem píšu a skládejte si nekonečnou mozaiku... A dívejte se na ni ze správné vzdálenosti:) Vážím si lidí, kteří se nebojí odpovidat na mé otázky. Vážím si lidí, kteří často používají slovo 'nevím'. A nerad se zdržuju ve společnosti hlupáků, jakým je pro mě například náš prezident.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.